Recenze knihy:  Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti

Nový Steve Jobs, Tony Stark – Iron Man, playboy, snílek, žvanil, ale také muž činu, vynálezce, vizionář, podnikatel a průmyslník. Takto svět nazývá Elona Muska. Člověka, který díky vlastní píli, vytrvalosti a buldočí nátuře udivuje svět v oblasti dopravy.

Jeho dvě firmy působí na poli elektromobility – Tesla Motors – a kosmonautiky – SpaceX.

Kromě těchto dvou společností je Elon majoritním investorem a předsedou správní rady společnosti SolarCity, kterou pomohl založit svým bratrancům. SolarCity je dnes energetickou společností, která poskytuje služby v oblasti solární energetiky.

Tyto informace si jednoduše zjistíte na wiki. Co už na Wikipedii najdete jen těžko, je Elonův životní příběh a jeho pohled na události, kterých se účastnil. Kniha vás postupně provede jednotlivými etapami života Elona Muska. Od jeho dětství v Jihoafrické republice přes studia v Kanadě a USA, první firmu, kterou vybudoval spolu s bratrem, PayPal, který prodal eBayi až po současnost v Tesle a SpaceX.

Kdo je Elon Musk

Překvapivě velký počet lidí vůbec netuší, že Elon Musk existuje. Koneckonců, já o jeho existenci taky před třemi lety také nic nevěděl. Až zájem o elektromobily mě dovedl k jeho osobě.

Není na světě moc lidí jako je Elon. Už na univerzitě vyprávěl spolužákům o tom, že by bylo fajn, kdyby auta místo spalovacích motorů používala elektromotory. A co myslíte? Jak jeho spolužáci reagovali? Ano, správně, dost z nich se mu smálo. No, už se nesmějí.

Ale některé ta myšlenka zaujala. A nejen tato. Elon celý svůj život postavil na svém životním poslání: Dospěl k závěru, že lidstvo musí expandovat do vesmíru, protože jednoho dne mu bude planeta Země malá a její zdroje vydrancované. Jeho společnost SpaceX má pomoci dopravit člověka na Mars.

A protože uplyne ještě dlouhá doba než bude moci lidstvo opustit Zemi, pracuje jeho druhá společnost, Tesla Motors na rozšiřování elektromobility, aby tak co nejvíce pomohla oddálit dobu, kdy k nevyhnutelnému odchodu ze Země dojde.

“Tohle je Elonův svět – a my v něm žijeme.”

Spalovací motory automobilů jsou velkými přispěvateli ke znečistění ovzduší. O využívání fosilních paliv nemluvě.

Určitě namítnete, že energie uložená v bateriích elektromobilů se také musí někde vyrobit. Na to vám Elon odpoví třetí společností, do které investoval. Solar City pronajímá fotovoltaické panely a tak umožňuje lidem získat energii pro svoje domovy levněji. Slunce je všude dost. Jeho výhodou je, že po večerním západu ráno znovu vyjde.

Nový Jobs?

Přirovnání Elona Muska k Stevu Jobsovi není úplně přesné. Nicméně v oblasti podnikání mají tito pánové mnoho společného. Oba chtěli být CEO svých vlastních společností a oba trpěli, když jim v tom bylo bráněno.

Oba řídili dvě společnosti současně a pomohli jim k úspěchu ve stejném okamžiku.

Oba lze charakterizovat jako workoholiky a ne úplně ideální šéfy – řečeno hodně diplomaticky.

Pokud dojde na srovnání přínosu jejich společností pro lidstvo, Musk vítězí.

Dovolím si ještě srovnání biografií obou pánů. Isaacsonův Steve Jobs je dobrá kniha. Ovšem Ashlee Vance napsal o Muskovi ještě lépe. Zábavněji. S prvky napětí.

Vzestupy a pády

Říká se, že podnikatelé mají posunutou citlivost na riziko. Jsou ochotni riskovat daleko více než ostatní lidé. V případě Muska to platí dvojnásob.

Vždyť kdo z nás by byl ochoten dát své poslední peníze do vlastní firmy a vsadit tak týden před bankrotem na chromého koně? Musk to udělal. A ne jednou.

Pasáže knihy popisující tyto situace jsou tak napínavé, že s přehledem strčí do kapsy špičkové thrillery. Text je tak strhující, že i když má čtenář možnost porovnat s realitou, která dokazuje, že to tenkrát dobře dopadlo, rozhodně se od textu nebude schopen odpoutat.

Co vám kniha dá

Především je plná inspirace pro lidi, kteří přemýšlí jak uspět v podnikání. Potvrdí známé pravidlo, že pokud děláte něco, co má smysl, skvělý produkt nebo službu, peníze přijdou samy. Pokud podnikáte pro peníze, váš úspěch nebude mít dlouhého trvání.

Kniha je také plná poznání. Nikde jsem se nedozvěděl tolik zajímavých věcí o aerokosmickém průmyslu, jako v textu této knihy. Ale hlavně, vidět celý příběh Tesla Motors na jednom místě, se všemi detaily – k nezaplacení!

Takže upalujte do knihkupectví nebo navštivte eshop Jan Melvil a kupte si knihu Elon Musk. Jo a když se zaregistrujete a koupíte u Melvilů, v případě vítězství při losování vám knihu přiveze Tesla Model S a budete se moct svézt.

Mimochodem, víte proč se Model S jmenuje Model S? Ne? V této knize to najdete! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..